THE achievements of top performing students in Years 9, 10 and 11 at West Somerset College have been celebrated at a presentation.
The college held its annual Key Stage 4 Presentation Evening last Monday, recognising the pupils’ contribution to the college, wider community and their academic achievements.
Gaynor Comber, principal, paid tribute to the achievements of over 100 of the college’s most talented and committed students.
Presentations got underway with the subject awards, reflecting the students’ outstanding talents in the academic and vocational subjects.
Progress, attainment and achievement awards were also given in each subject area to reflect students who had made huge strides in their learning.
James Hunt and Lily Grove opened the evening with a musical performance followed by Mia Borthwich during the interval.
The Principal’s Award, the most prestigious award of the evening, went to Shannon Collings for her fantastic academic achievements and contributions to college life.
Tara Hernaman-Wood was presented the Nick Swann Endeavour Award for overcoming the odds to achieve and exceed her academic and personal potential.
Anne Looney, vice-chairman of governors, emphasised the success of the students, which she said reflected the team work of parents, staff and students working together.
A full list of award winners are below:
English Progress Lottie Raynor
English Attainment Tobias Carroll
English Achievement Eddie Waller
The Spelling Bee Dd Parfrey
Maths Progress Glenn Paget Cobb
Maths Attainment Shannon Collings
Maths Achievement Lee Bonar
Music Progress James Hunt
Music Attainment Mia Borthwick
Music Achievement Tacita Griffiths
Art Progress Oliver Fenwick
Art Attainment Alex Wilmoth
Art Achievement Alasdair Doughty
Textiles Art & Design Progress Emily Gummer
Textiles Art & Design Attainment Megan Trunks
Textiles Art & Design Achievement Alicia Harding
Drama Progress Lauren Lawton
Drama Attainment Jack Pownall
Drama Attainment Beth Kingston Lee
Drama Achievement Shannon Craven
French Progress Natasha Harwood
French Attainment Kate Ansell
German Progress Ellen McNeill
German Attainment Shannon Collings
German Achievement Angharad Parry
Ethics,Philosophy and Religion Progress Rebekah Heard
Ethics,Philosophy and Religion Attainment Shannon Collings
Ethics,Philosophy and Religion Achievement Shannon Johnson
Geography Progress Jamie Elson
Geography Attainment Chloe Puttock
History Progress Frankie Lyttle
History Attainment Shannon Collings
History Achievement Gemma Howell
Public Services Achievement Tanya Meade
PE (GCSE) Progress Alasdair Doughty
PE (GCSE) Attainment Rachel Horne
PE (GCSE) Achievement Chloe Puttock
Sport (BTEC) Progress Amie Gibson
Sport (BTEC) Attainment Charlie Scott
Sport (BTEC) Achievement Shane Yaw
Food Technology Progress Amie Gibson
Food Technology Attainment Ellen McNeill
Food Technology Achievement Michael Murphy
Textiles Technology Progress Georgina Swinton
Textiles Technology Attainment Chloe White
Textiles Technology Achievement Holly Allen
Product Design Progress Alasdair Doughty
Product Design Attainment Daniel Turner
Product Design Achievement Henry Mitchell
Electronics and Control Systems Progress Lewis Chisling
Electronics and Control Systems Attainment Chris Finney
Electronics and Control Systems Achievement AJ Potter
The Frank Collinson Award Heidi Atkins
Science Progress Angharad Parry
Science Attainment Kitty Halls
Science Achievement Lewis Chisling
Physics Progress Molly Wells
Physics Attainment Alex Wilmoth
Physics Achievement Mia Smith
Chemistry Progress Sophie Aspey
Chemistry Attainment Shannon Collings
Chemistry Achievement Glenn Paget Cobb
Biology Progress Christopher Kelly
Biology Achievement Glenn Paget Cobb
Business Studies Progress Holly Murley
Business Studies Attainment Alicia Harding
Business Studies Achievement Matthew Pearson
ICT Progress & Achievement Rory Willicombe
ICT Attainment Elliot Scott
Computing Attainment Chris Finney
Agriculture & Animal Care Progress Charlie Scott
Agriculture & Animal Care Attainment Amy Pollard
Land Based Studies Progress Ainsley Cooper
Land Based Studies Attainment Megan Trunks
Land Based Studies Achievement Jack Headly
Beauty Therapy Progress Amanda Jones
Beauty Therapy Attainment Olivia Clarke
Beauty Therapy Achievement Jassmyn Smith
Hospitality Progress Bradley Oakey
Hospitality Attainment Kimberley Rose
Hospitality Achievement Molly Wells
Motor Vehicle Progress Bradley Walton
Motor Vehicle Attainment Glenn Paget Cobb
Motor Vehicle Achievement Lee Bonar
Child Development Progress Holly-Oak Oriarna- Jewel
Child Development Attainment Kimberley Rose
Child Development Achievement Hermione Cordell
Year Team Leader Award for Participation and Contribution to College Life Isaac Reeson
Year Team Leader Awards for Contribution to the Community George Day and Gemma Howell
Year Team Leader Awards for Outstanding Contribution to College Life Natasha Harwood and Amy
Fisher
Year Team Leader Awards for Outstanding Achievement Chloe Puttock
Year Team Leader Awards for Outstanding Attendance Kaleb Philips and Natasha Harwood
The Nick Swann Endeavour Award Tara Hernaman-Wood
The Principal’s Award Shannon Collings
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here